Ocieplenie budynku to obecnie konieczność, aby cieszyć się komfortowymi warunkami w domowym zaciszu – zarówno latem, jak i zimą. Przez nieocieplone ściany i dach potrafi uciekać aż 30 – 40% ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki w sezonie grzewczym. Dawniej nie przykładano aż tak dużej wagi do ocieplania budynków i nie zdawano sobie sprawy, jak negatywne konsekwencje może pociągnąć jego brak – na przykład zawilgocenie ścian i pojawienie się grzyba lub pleśni. W związku z tym wiele starszych domów nie posiada żadnej termoizolacji lub jest zaizolowanych zbyt cienką warstwą. Co zrobić, jeżeli dotyczy to właśnie naszego budynku?
Termomodernizacja domu – co warto wiedzieć?
Jeżeli nasz dom nie ma żadnej izolacji, sprawa jest nieco łatwiejsza – należy zamontować komplety system od nowa, decydując się na najbardziej dogodne rozwiązanie. Natomiast, gdy budynek, w którym mieszkamy już jest pokryty izolacją, która jednak jest zbyt cienka lub nieszczelna, niezbędne jest docieplenie domu. To nieco bardziej skomplikowany proces, który powinien rozpocząć się od badania termowizyjnego. Rzeczoznawca mający odpowiednie uprawienia powinien dokonać rzetelnej analizy stanu elewacji naszego budynku, a następnie zaproponować konkretne rozwiązanie. W większości przypadków zaleca się jednak usunięcie starego ocieplenia i zamontowanie nowego. Należy wtedy podjąć decyzje, na jaką grubość ocieplenia się zdecydować oraz jaki materiał wybrać. Optymalnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w termoizolacje o grubości 20 cm lub maksymalnie 25 cm. Wykonanie grubszego ocieplenia zazwyczaj nie ma już sensu i potrafi być bardzo kłopotliwe. W Polsce najpopularniejszym materiałem do ocieplania budynków jest styropian oraz wełna mineralna – oba te produkty mają podobne właściwości termoizolacyjne, jednak położenie styropianu jest nieco tańsze.
Ocieplanie ścian – jak wygląda?
Jeżeli planujemy zamontować ocieplenie na starym budynku, cały proces powinien być starannie zaplanowany. Dobrze kiedy możemy cały przebieg termomodernizacji zaufanej firmie wykonującej usługi elewacyjne Łódź.Zazwyczaj rozpoczyna się od oczyszczenia wszystkich wykwitów na sucho szczotką lub za pomocą specjalnych roztworów. Zmyć należy też inne zanieczyszczenia – na przykład sadzę, brud czy tłuszcz – w tym celu sprawdzą się specjalne detergenty oraz myjka ciśnieniowa. Następnie elewację powinno się spłukać wodą oraz pozostawić do wyschnięcia. Jej luźne elementy należy skuć, a następnie uzupełnić zaprawą. Tak przygotowany budynek jest gotowy do rozpoczęcia prac związanych z ociepleniem. Jeżeli mamy do czynienia z nowym domem, przygotowanie elewacji jest zbędne lub ogranicza się do minimum.