Dlaczego przy generalnym remoncie warto zainwestować w nową elektrykę?

Generalny remont domu jest wyzwaniem, z którym wcześniej czy później przychodzi się mierzyć każdemu właścicielowi mieszkania czy domu. Zazwyczaj oznacza on niemałe wydatki i sporo pracy. Warto przygotować dobry plan, gdyż niekiedy wydatki mogą okazać się znacznie wyższe od planowanych, a kiedy indziej myśląc, że oszczędzamy, narażamy się na problemy w przyszłości. Jedną z rzeczy, o których nie można zapomnieć przy generalnym remoncie, jest instalacja elektryczna. Dlaczego jest tak ważna?

Instalacja po latach zaczyna sprawiać problemy

Niezależnie od staranności, z jaką została wykonana i użytych materiałów, instalacja elektryczna z czasem ulega naturalnemu zużyciu – dotyczy to m.in. utleniających się przewodów, pojawiającej się korozji czy niestabilnych łączeń pomiędzy kablami. W dodatku dawniej stosowano aluminiowe kable, które niezbyt dobrze znoszą próbę czasu i duże obciążenia, z którymi dzisiaj przychodzi im się mierzyć. Dawniej zapotrzebowanie na energię elektryczną było wyraźnie niższe, nie dziwi więc, że instalacja sprzed 30 czy 50 lat nie do końca wytrzymuje współczesne obciążenia – co z kolei oznacza wybijające korki czy topiące się kable (w skrajnych przypadkach). Właśnie dlatego planując poważniejsze prace w swoim domu, nie możesz zapomnieć o instalacji elektrycznej.

Nie warto wymieniać „na raty”

Niektórzy, chcąc oszczędzić pracy, w tym rozkuwania ścian, czy inwestowania sporych sum w nowe przewody i ich instalację. Jednak takie podejście nie jest najlepszą opcją. Po pierwsze dlatego, że takie podejście będzie oznaczało niemal niekończące się pasmo problemów – nie tylko z funkcjonowaniem, ale i zgodnością starej instalacji z nową. Poza tym oznacza to, że remont będzie trwał miesiącami czy latami, dlatego o wiele wygodniej zrobić to za jednym razem – szczególnie, jeśli wykonujesz remont generalny domu. Lepiej za jednym razem zdecydować się na wykonanie całości niezbędnych prac i mieć to wszystko za sobą – zwłaszcza, że późniejsza wymiana okablowania i całej instalacji wiązałaby się z rozkuwaniem ścian i koniecznością ich ponownego tynkowania oraz malowania. Nie ma więc większego sensu najpierw wykonać remont, by po kilku miesiącach znów niszczyć ściany. Zabierając się więc za remont, lepiej wszystko rozplanować i dopracować, dokładając brakującą sumę, niż zdecydować się na pozorne oszczędności, które później okażą się niezwykle kosztowne. Bez wątpienia dobry specjalista pomoże przy podjęciu właściwej decyzji.