Każdy chce, by jego dom był jak najlepiej zabezpieczony przed różnymi sytuacjami losowymi, takimi jak chociażby pożar. Dlatego tak ważne jest to, by wszystkie materiały używane przy budowie i wykańczaniu budynku nie były łatwopalne. Dzięki temu my sami będziemy mogli spać spokojnie, nie martwiąc się o swoje życie oraz o swój dobytek. Gdy dochodzi do zabezpieczenia dachu przed wpływem zimna i materiałem, który jest wybranym do tego celu jest pianka z poliuretanu, warto zadać sobie pytanie: czy pianka PUR jest palna? Odpowiedź może być krótka: tak, jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Ale nam to nie wystarczy. Jeśli tak jak my chciałbyś poznać szczegóły dotyczące powyższej kwestii, przeczytaj nasz artykuł.
Czy pianka poliuretanowa jest palna?
By odpowiedzieć na tak zadane pytanie musimy się odnieść do polskiej normy reakcji na ogień PN-EN 13501. Klasa palności pianki poliuretanowej w przypadku najlepszych produktów dostępnych obecnie na rynku to E. Co to oznacza? Informuje to nas, że dany artykuł nie rozprzestrzenia ognia, jest samogasnący. Gdyby więc doszło do pożaru w obszarze dachu, taka pianka poliuretanowa niepalna nie stworzy dla nas dodatkowego zagrożenia – sama się zgasi po odcięciu źródła ciepła. Nieco słabsze właściwości w tym zakresie mają pianki o klasie F. Gdy więc chcemy by w naszym domu znalazła się pianka PUR palność mająca najmniejszą z dostępnych, szukajmy raczej oznaczenia palności E.
Ale czy samo to, że pianka PUR niepalna jest w przypadku pojawienia się ognia na budynku to wszystko, co powinno nas interesować? Przecież mimo, że omawiany produkt nie spala się, to jednak łatwo zauważyć że dochodzi do jego topienia się. Czy ten proces sprawia, że ten rodzaj ocieplenia podczas pożaru będzie posiadał toksyczne właściwości? Na szczęście nie. Pianka poliuretanowa palność i toksyczność ma taką samą. Czyli jeśli tylko wybierzemy produkt najwyższej jakości, możemy mieć pewność że nasze bezpieczeństwo przeciwpożarowe i toksykologiczne związane z tą izolacją jest pełne.
Ale co dokładnie stanie się z pianką gdy dojdzie do pożaru dachu. Nasza pianka poliuretanowa ogniochronna w tym wypadku ulegnie zwęgleniu w jej zewnętrznych warstwach. Co prawda będzie powodowało to konieczność jej wymiany na nowy produkt, ale jednocześnie proces zwęglania znacznie ograniczy pożarowi możliwość rozprzestrzeniania się. Możemy mieć jednak pewność, że taka mocno rozgrzana ogniem pianka nie będzie się topić i skapywać na podłogę – posiada ona bowiem właściwości termoutwardzalne. Podsumowując: gdy szukamy bezpiecznego produktu służącego do ocieplenia dachu, pianka PUR jest trafionym wyborem.