Pomysły na meble z recyklingu

Coraz więcej osób zwraca uwagę na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko. W tym kontekście meble z recyklingu stają się bardzo popularnym rozwiązaniem, pozwalając na stworzenie oryginalnych, ekologicznych, ale i ekonomicznych aranżacji wnętrz. Jakie kreatywne meble można stworzyć, wykorzystując przedmioty pochodzące z recyklingu? Poniżej kilka ciekawych rozwiązań. 

Wykorzystanie starych przedmiotów – meble z recyklingu pomysły

Jednym z chyba najlepiej znanych pomysłów na stworzenie mebli z materiałów z odzysku jest wykorzystanie do tego celu palet drewnianych. Stare palety są świetnym surowcem do stworzenia różnorodnych mebli, ponieważ można z nich wyczarować sofę, stół, łóżko czy regał. Dużą popularnością cieszą się szczególnie jako surowiec na meble ogrodowe z recyklingu, ponieważ po odpowiednim zakonserwowaniu drewno będzie dobrze funkcjonowało na naszym tarasie przez wiele lat, ciesząc oko i dając odpoczynek w duchu ekologicznym. Wystarczy dodać miękkie poduchy i zobacz niesamowite meble z recyklingu, które będą przez lata cieszyć i zapewniać wygodny relaks. Dodatkowo, po pomalowaniu lub przecieraniu można uzyskać efekt rustykalny lub nowoczesny, w zależności od stylu, jaki chcemy osiągnąć.

Z kolei stara drabina może stać się stylową półką na książki, dekoracje czy rośliny. Po pomalowaniu na kolor pasujący do wystroju wnętrza, drabina zyskuje nowe życie jako oryginalna i funkcjonalna przestrzeń do przechowywania. Podobnie zresztą jak stare drzwi. Chociaż może się to wydawać nietypowym pomysłem, ale stare drzwi mogą stać się solidnym blatem do stołu czy biurka. Po odpowiednim przygotowaniu i zabiegach zabezpieczających, położeniu na wierzchu szyby, pleksi bądź np. zalaniu żywicą epoksydową, takie meble prezentują się niezwykle efektownie i są ponadczasowe, a do tego niezwykle odporne i trwałe.

Podobnym do palet materiałem z odzysku są skrzynki na owoce. Jest to dobry surowiec do tego, by stworzyć oryginalne szafki z recyclingu w kuchni czy łazience. Po dodaniu nóżek i pomalowaniu na wybrany kolor, skrzynki nabierają nowoczesnego charakteru.

Drewno jest doskonałym materiałem z recyklingu do tworzenia mebli. Przykładem są tu również stare deski, np. z rozbiórki wiekowej stodoły, które po lekkim liftingu i zabezpieczeniu lakierem bądź olejem do drewna staną się świetnym blatem stołu lub powstanie z nich stolik kawowy z recyclingu.

Oczywiście inne przedmioty i materiały też nadają się doskonale na wyczarowanie niepowtarzalnych ekologicznych mebli. Przykładem mogą tu być stare walizki bądź skrzynie wojskowe na amunicję, z których wyczarujemy unikalną konsolę przyścienną czy stolik kawowy ze schowkiem.

Drugie życie czyli recykling starych mebli

Meble ekologiczne z recyklingu to również przerobione stare, popsute czy niemodne już meble, które zostały odnowione i przekształcone w zupełnie nowe przedmioty. Na przykład, stary stół można przemalować na nowy kolor, dodać nowe blaty czy nogi, tworząc stylowy element aranżacji wnętrza. Podobnie można zrobić z niepotrzebnymi już elementami wyposażenia i zastosować recykling mebli biurowych. Stary regał na dokumenty, po pomalowaniu bądź oklejeniu ciekawą okleiną do mebli doskonale może wpasować się do pokoju dziecięcego jako miejsce do przechowywania zabawek bądź książek.

Zatem meble z recyklingu to nie tylko rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, ale także sposób na stworzenie wyjątkowego i kreatywnego wnętrza, tarasu czy ogrodu. Zamiast pozbywać się starych przedmiotów, warto pomyśleć, jak można je ponownie wykorzystać, nadając im nowe życie w roli funkcjonalnych i nietuzinkowych elementów aranżacyjnych.