. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, niemal każdy polski dom był ogrzewany na węgiel lud drewno. Obecnie dostępnych jest wiele różnych, bardziej ekologicznych sposobów, aby podczas zimnych dni cieszyć się optymalną temperaturą w domu. Czy wybór konkretnego rozwiązania ma znaczenie? Jak najbardziej! W końcu sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku, a ogrzewanie to jedna z najkosztowniejszych instalacji domowych – zarówno jeśli chodzi o jej eksploatacje, jak i zamontowanie.
Ogrzewanie gazowe – co warto o nim wiedzieć?
Ogrzewanie gazowe uważane jest za jedno z najekologiczniejszych rozwiązań. Jego zaletą jest mało wymagająca obsługa oraz wysoka sprawność urządzeń. Tradycyjne lub kondensacyjne kotły, na których opiera się gazowa technika grzewcza, mogą też służyć do podgrzewania wody, a nawet gotowania. To czyste oraz bezobsługowe źródło energii. Jedyną wadą tego rozwiązania jest ograniczona dostępność.
Ogrzewanie olejowe – wady i zalety
Kolejnym rodzajem ogrzewania jest to na bazie oleju opałowego. W ostatnich latach zyskało duża popularność, głównie dzięki niskim cenom tego surowca. Jeśli chodzi o użytkowanie ogrzewania olejowego, jest ono bardzo podobne do gazowego. Olej wykorzystywany w domowych systemach grzewczych musi jednak być odpowiednio magazynowany, co wymaga specjalnych zbiorników. Samemu procesowi spalania towarzyszy emisja siarki, tlenków węgla i azotu, dlatego warto zainwestować w komin ze stali kwasoodpornej. Zaletą ogrzewania olejowego jest bezpieczeństwo, ponieważ olej nie jest wybuchowy oraz wygoda – to czyste źródło energii bez sadzy czy popiołu. Natomiast do najczęściej wymienianych wad zalicza się wysoki koszt eksploatacji oraz stworzenie kotłowni o konkretnych wymiarach – powyżej 8m3 oraz o minimalnej wysokości 2,2 metra.
Ogrzewanie energią elektryczną
Prąd jest kolejnym chętnie wybieranym źródłem energii. Uchodzi za najdroższy, ale najwygodniejszy i najbardziej komfortowy sposób ogrzewania domu. Nie wymaga specjalnych pomieszczeń, takich jak kotłownia czy też kupna dodatkowych urządzeń grzewczych. W ostatnich czasach coraz popularniejsze jest łączenie ogrzewania elektrycznego z alternatywnymi źródłami energii i ogrzewaniem podłogowym. To chętnie wybierane rozwiązanie do energooszczędnych domów. Jego zaletą są przede wszystkim niskie koszty inwestycyjne, bezpieczeństwo, bezproblemowa obsługa oraz łatwość montażu. Natomiast wadą – obok relatywne wysokich kosztów eksploatacji – są przerwy w dostawie prądu, które sprawiają, że dom zostaje bez ogrzewania.