Ogrzewanie podłogowe – wydajniejsze i zdrowsze

Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie na etapie budowy domu. W obecnych czasach te dwa rozwiązania są równie dostępne i popularne – już nikt nie uważa, że ogrzewanie podłogowe jest luksusem tylko dla wybranych. Każdy może zdecydować się na tego rodzaju instalacje grzewczą – czy jednak warto to zrobić?

Ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Ogrzewanie podłogowe to tak naprawdę kilka różnych systemów, których celem jest oddawanie ciepła dużą powierzchnią, ale o stosunkowo niskiej temperaturze. Najpopularniejsze jest wodne, które wymaga kilku dodatkowych elementów, na przykład pomp, zaworów czy rozdzielaczy oraz elektryczne, którego zaletą jest łatwy montaż.

W przeciwieństwie do grzejników ciepło nie jest dostarczane tylko w jednym miejscu, z którego rozprzestrzenia się po całym wnętrzu, ale oddaje je cała podłoga. Ogrzewana powierzchnia ma optymalną temperaturę – od posadzki nie czuć zimna, ale też nie jest ona gorąca. Osoby, które mają tego rodzaju ogrzewanie w domu mówią, że podłoga jest ledwo ciepła w dotyku, co jednak jest wystarczające, aby zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane do pomieszczeń, w których znajdują się płytki ceramiczne, ponieważ przenika przez nie ciepło, chociaż istnieją nowatorskie sposoby, aby cieszyć się tego rodzaju instalacją również wtedy, gdy na podłodze posiadamy drewno.

Ogrzewanie i pompy ciepła w Łodzi: www.sprawnawentylacja.pl

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Największą zaletą jaką daje ogrzewanie podłogowe jest komfort. Oferuje ono bardzo korzystny dla zdrowia rozkład temperatury – najwięcej ciepła czujemy w pobliżu stóp, a najmniej w okolicach głowy. Na ogrzewanie podłogowe można zdecydować się w całym domu lub tylko w niektórych pomieszczeniach – na przykład w łazience.

Kolejną korzyścią jest oszczędność. Temperatura podłogi jest jedynie o kilka stopni wyższa niż temperatura powietrza, co jest zupełnie wystarczające w energooszczędnych budynkach i znacząco obniża comiesięczne rachunki. Co więcej, ogrzewanie podłogowe pozwala na większe możliwości aranżacyjne. Cała instalacja jest niewidoczna, co gwarantuje dużą estetykę wnętrza.

Niektórzy mogą obawiać się, że nie jest ono zdrowe dla alergików, ponieważ nad podłogą zachodzi ruch ogrzanego powietrza – jednak jest on na tyle minimalny, że nie unosi kurzu. Wbrew pozorom łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu, gdy jest ono wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Powietrze nie jest też tak suche, jak w mieszkaniach z tradycyjnymi grzejnikami, co pozwala ograniczyć namnażanie roztoczy.