Demontaż i rozbiórki hal stalowych

Hale stalowe cieszą się ogromną popularnością między innymi dzięki swojej funkcjonalności i mobilności. Ich jedną z największych zalet jest szybka budowa, a następnie równy sprawny montaż. Dzięki temu, z łatwością mogą być użytkowane w różnych miejscach. Chociaż ich rozbiórka nie jest skomplikowana, wymaga odpowiedniego planowania i nieco doświadczenia. Na początku warto poczynić konkretne przygotowania, a następnie przystąpić do działania – nie obędzie się jednak bez odpowiednio wykwalifikowanej ekipy. Jak przebiega proces demontażu hali stalowej? Opisujemy dwa etapy.

Pierwszy etap demontaż, czyli przygotowanie

Demontaż i rozbiórka hal stalowych zazwyczaj przebiega bardzo sprawnie – szczególnie, porównując tego rodzaju obiekty, do tych murowanych. Niemniej warto wyróżnić kilka etapów, dzięki czemu prace te przebiegną szybko i bezstresowo. Pierwszym etapem jest przygotowanie – najlepiej opracować szczególny plan i harmonogram prac, a następnie się ich trzymać. Bardzo ważne jest też zabezpieczenie terenu, na którym będą wykonywane prace rozbiórkowe. Konieczne jest odłączenie wszelkich instalacji podłączonych do obiektu – można zacząć od instalacji elektrycznych, a następnie przejść do poszczególnych elementów takich jak urządzenia, drzwi, ścianki działowe, podwieszone sufity czy oprawy oświetleniowe. Niekiedy w budynkach znajdują się wymurowane kominy, murki lub ściany – należy je wyburzyć.

Polecamy: www.cermont.pl

Kolejny etap prac – rozbiórka stalowej konstrukcji

Jeżeli wykonany precyzyjny plan oraz przygotowano teren, można przejść do właściwych prac demontażowych, których celem jest rozbiórka konstrukcji. Na tym etapie usuwane są wszelkie elementy nośne, czyli między innymi wzmocnienia, belki i słupy. Duże znaczenie ma kierunek realizowanych czynności – należy to robić od góry w dół, rozpoczynając od dachu. Rozbiórka dachu jest jednym z najbardziej skomplikowanych elementów demontażu hali stalowej i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, najczęściej podnośników, dźwigów lub rusztowania. Zdemontowaniu ulega też stolarka okienna wraz z rynnami, a następnie ściany.