Całoroczna hala stalowa – co warto wiedzieć?

Słysząc o halach produkcyjnych czy logistycznych wykonanych ze stali, wiele osób automatycznie obawia się problemów z izolacją termiczną ich wnętrza, co prowadzi do znacznych wydatków na ogrzewanie lub klimatyzowanie (w zależności od pory roku). Jednak wykorzystanie stalowych płyt warstwowych do zbudowania hali oznacza nie tylko oszczędność na etapie budowy, ale również – przy odpowiedni zaprojektowaniu – może zapewniać zadowalającą izolację cieplną budynku. Jakie sposoby na zapewnienie chłodu latem (i ciepła zimą) leżą w zasięgu ręki?

Hale całoroczne – czy to możliwe?

Każdy projekt przed wykonaniem nawet pierwszego kroku w stronę jego realizacji, powinien być przygotowany, uwzględniając zastosowanie oraz lokalizację budynku. Pozwala to na dobranie odpowiedniej termoizolacji i zapewnienie optymalnych warunków przez jak największą część roku bez korzystania z instalacji chłodzącej bądź cieplnej. Wykorzystanie płyt warstwowych z wbudowaną warstwą termoizolacyjną pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacji przy zachowaniu niższych kosztów budowy obiektu, w porównaniu do murowanych konstrukcji. Nie oznacza to przy tym pójście na kompromisy w kwestii odporności ogniowej – nowoczesne materiały, nawet te wykorzystywane w chłodniach, spełniają najbardziej surowe normy przeciwpożarowe i są całkowicie niepalne.

Możliwe jest zatem wybudowanie hal produkcyjnych, magazynowych (włącznie z przestrzenią biurową), w których przez cały rok będzie panowała optymalna temperatura, aczkolwiek nie sprowadza się to wyłącznie do zastosowania odpowiednich materiałów. Niezbędna jest również odpowiednia jakość wykonania obiektu – zlikwidowanie wszystkich mostków termicznych i nieszczelności. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ oprócz przenikania zimnego (bądź gorącego) powietrza, mogą również wpływać na zawilgocenie warstwy izolacyjnej, co błyskawicznie obniży jej właściwości fizyczne. Dlatego decydując się na taką inwestycję, warto upewnić się, że wykonana zostanie przez osoby o dużym doświadczeniu i dysponujące najnowocześniejszymi narzędziami.