Węże gumowe – co warto o nich wiedzieć?

Węże gumowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i wielu branżach przemysłu. Na rynku dostępnych jest bogaty wybór tego rodzaju produktów, które różnią się wyglądem, wykonaniem i właściwościami. To zróżnicowanie sprawia, że można je wykorzystywać do wielu zadań. Na co zwracać uwagę wybierając wąż gumowy, który spełni nasze potrzeby?

Węże gumowe – na co zwracać uwagę?

Węże gumowe różnią się między innymi wewnętrzną średnicą. Należy stawiać na taki rozmiar, aby w ich wnętrzu możliwy był swobodny przepływ płynów. Jeżeli wybierzemy zbyt małą średnicą, może to doprowadzić do spadku ciśnienia wewnątrz, a następnie zmniejszenie wydajności i prędkości przepływu cieczy. Jeżeli w środowisku, w którym będziemy używać gumowe węże panuje niska lub wysoka temperatura, warto zwrócić szczególną uwagę na ich parametry pod katem wytrzymałości na ekstremalne temperatury. W innym razie, produkt może ulec deformacji lub uszkodzeniu lub też zmniejszy się jego żywotność. Jeżeli wąż gumowy nie jest przystosowany do niskich temperatur może stać się mniej elastyczny i łatwo podatny na pęknięcia. Do zniszczenia produktów mogą też przyczyniać się promienie UV lub działanie ozonu. Jak widać, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, aby wybrać produkty, które idealnie spełnią swoją rolę.

Jak przechowywać węże gumowe?

Żywotność węży gumowych można przedłużyć, dbając o ich odpowiedni sposób przechowywania. Chociaż są to produkty niezwykle uniwersalne, podlegają procesowi starzenia się, dlatego należy je składować we właściwy sposób. Najbardziej pożądane jest suche i chłodne środowisko, z dala od ultrafioletowych materiałów i promieni słonecznych. Pomieszczenie powinno być raz na jakiś czas wietrzone, a wilgotność w nim nie może przekraczać 65%. Aby uniknąć pękania, deformacji lub rozmiękania się węży gumowych należy chronić je przed przeciągami i wilgocią. W sezonie grzewczym nie powinny być przechowywane w pobliżu źródeł ciepła – najlepiej zachować między nimi przynajmniej metrową odległość.