Klimatyzacja w domu to jeden z najlepszych sposobów na utrzymywanie w jego wnętrzu stabilnej i przyjemnej temperatury, dzięki czemu nawet w gorące, letnie dni można zaznać wytchnienia i odpocząć od skwaru. Jednak by urządzenie to pracowało sprawnie, a jego eksploatacja była bezpieczna dla zdrowia, powinno być regularnie czyszczone i serwisowane. Jak więc odpowiednio dbać o klimatyzację?
Zaniedbana klimatyzacja – zagrożenia
Użytkowanie klimatyzatora wiąże się z przepływaniem przez to urządzenie dziesiątek metrów sześciennych powietrza – powietrza, które zawiera w sobie cząsteczki kurzu, roztocza, pyłki oraz zarodniki grzybów. Nie sposób więc uniknąć zabrudzenia filtrów i odkładania się na nich zanieczyszczeń stanowiących idealną pożywkę dla drobnoustrojów, w tym przede wszystkim grzybów, które odpowiadają w większości przypadków za nieprzyjemny zapach towarzyszący jej użytkowaniu. Dalsze korzystanie z urządzenia, które zaczęło wytwarzać nieprzyjemne zapachy staje się szkodliwe dla zdrowia – zarodniki grzybów rozpylają się po całym pomieszczeniu, a wdychane do płuc mogą powodować poważne choroby. Dlatego, by nie dopuścić do namnożenia się grzybów w klimatyzatorze, należy regularnie wykonywać jego czyszczenie.
Jak dbać o klimatyzator?
Ważne są zarówno regularne zabiegi czyszczące, jak i te większe, wykonywane raz na kilka miesięcy. Od czasu do czasu wszystkie wloty i wyloty powinno się przecierać miękką, suchą szmatką, ewentualnie wykorzystując odrobinę wody z neutralnym środkiem czyszczącym. Ważne jest również bardzo regularne czyszczenie filtrów – warto tu zapoznać się z instrukcjami producenta, by go nie uszkodzić. Niektóre modele klimatyzatorów wyposażone są w systemy informujące o konieczności wyczyszczenia filtra, ale jeśli nie otrzymujesz takiej informacji to powinieneś to robić nie rzadziej niż co 14 dni. Niekiedy nawet po czyszczeniu nie wyglądają one najlepiej – to znak, że należy rozejrzeć się za wymianą na nowy.
Gruntowne czyszczenie – nie mniej ważne
Raz na kilka miesięcy niezbędne jest dokładne czyszczenie klimatyzacji – kanałów, łopatek i innych elementów konstrukcyjnych klimatyzatora i jego sprężarki. Najczęściej wykonuje się w tym celu szczotkowanie mechaniczne, a zadanie to powierza się specjalistycznej firmie. Profesjonaliści mogą też ocenić, czy naszemu urządzeniu przyda się uzupełnienie czynnika chłodzącego. Regularna konserwacja klimatyzacji nie tylko zapewnia bezpieczeństwo domownikom, ale też utrzymuje jej wydajność na wysokim poziomie oraz wydłuża żywotność urządzenia – jak widać, z pewnością warto to robić.