Tynki silikonowe uchodzą za najbardziej uniwersalne spośród rozwiązań stosowanych jako dekoracja systemu ocieplenia. Mieszanka żywic silikonowych ma bardzo wiele zastosowań, ale wyróżnia ja zauważalnie wyższa cena. Czy warto więc dopłacać, aby wykonać takie wykończenie na swoim domu?
Zalety tynków silikonowych
Bardzo duża hydrofobowość silikonów – a więc również tynków wykonanych na ich bazie – sprawia, że są one znacznie mniej niż inne materiały narażone na nasiąkanie, a co za tym idzie, absorpcję zabrudzeń. Podczas opadów tynki silikonowe są w zasadzie samoczyszczące, dzięki czemu ilość zabiegów związanych z ich utrzymaniem w nienagannym stanie spada właściwie do zera. Dzięki odporności na działanie wilgoci tynki silikonowe są również bardzo niedostępne dla pleśni i grzybów, które nie są w stanie się na nich swobodnie rozwijać (docenią to również osoby zmagające się z uporczywymi nawrotami glonów na północnych ścianach budynków). Z uwagi na to, że żywice silikonowe są elastyczne i odporne na uszkodzenia, takie tynki właściwie nie pękają i są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Różnice temperatur, wstrząsy, błędy konstrukcyjne, które gdzie indziej skutkowałyby pękaniem tynków – dla silikonów nie stanowią większego problemu.
Osoby decydujące się na samodzielne ułożenie tynków silikonowych doceniają ponadto łatwość w jego aplikacji i nakładaniu na ścianę – przychodzi bowiem jako gotowa masa, którą można nanosić maszynowo bądź ręcznie. Tynki silikonowe mogą być barwione na dowolny kolor, co daje ogromne pole do manewru podczas ich nakładania.
Wady tynków silikonowych
Jedną z największych wad tynków silikonowych jest ich cena. Są one wyraźnie droższe od innych rodzajów wykończeni dekoracyjnych, co związane jest m.in. z wykorzystaniem droższych komponentów do ich produkcji. Poza tym problematyczna bywa ich mała paroprzepuszczalność, która ogranicza wymianę gazową ścian w budynku. Nakładając silikonowe tynki, należy więc zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia, aby uniknąć pojawienia się pleśni i grzybów w jego wnętrzu.
Gdzie warto postawić na tynki silikonowe?
Przede wszystkim tam, gdzie ściany i elewacja narażone są na ciągłe zabrudzenia – szczególnie w okolicach fabryk, zakładów produkcyjnych i w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Poza tym sprawdzą się one w miejscach o dużej wilgotności, np. w pobliżu jezior, lasów i bagien – czyli tam, gdzie wilgoć może intensywnie oddziaływać na ściany i elewację, prowadząc do narastania grzyba i pleśni.