Całoroczne zielone kompozycje w ogrodzie cieszą się dużym zainteresowaniem posiadaczy ogródków i działek. Trudno się temu dziwić – drzewa i krzaki iglaste nie tylko cieszą oczy zielenią przez cały rok, ale można dzięki nim stworzyć ciekawe i oryginalne ozdoby.
Wiele osób sądzi, że iglaki są proste w hodowli, że wystarczy kupić zdrowe sadzonki, wsadzić do odpowiedniej gleby i cieszyć się efektem. Tymczasem rośliny wymagają odpowiedniego nasłonecznienia, podlewania, nawożenia, przycinania i ochrony przed szkodnikami i chwastami.
W jakiś sposób zapewnić iglakom doskonałe warunki do wzrostu i zachować piękny wygląd kompozycji roślinnej?
Jednym ze sposobów dobrego wsparcia rozwoju roślin jest rozłożenie czarnej lub brązowej agrowłókniny ściółkującej (nie należy mylić z geowłókniną! Agrowłóknina jest materiałem organicznym, geowłóknina budowlanym). Wytrzymały materiał o nieregularnej, splątanej strukturze, wyprodukowany z włókien polipropylenowych przede wszystkim:
- chroni system korzeniowy,
- przyspiesza wzrost roślin,
- poprawia gospodarkę wodną gleby,
- gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza,
- powstrzymuje rozwój chwastów,
- zabezpiecza przed szkodnikami,
- chroni przed przymrozkami.
Dzięki dobrze dobranej agrowłókninie do utrzymania pięknego wyglądu kompozycji nie trzeba stosować nawozów i środków chemicznych – jest to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne (po przysypaniu korą bądź żwirkiem jest praktycznie niewidoczna).
Sadzenie iglaków na agrowłókninie
Wybierając agrowłókninę ściółkującą do swojej iglastej kompozycji, powinniśmy zwrócić uwagę na pochodzenie tkaniny (najlepszą jakość gwarantują producenci europejscy), na gramaturę – im wyższa gramatura, tym dłuższa żywotność (zdaniem specjalistów od pielęgnacji roślin dobra włóknina wigofil pod tuje powinna posiadać gramaturę co najmniej 50g/m2). Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest rozmiar tkaniny – agrowłóknina powinna chronić cały system korzeniowy. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym rozdarcia, na działanie promieni słonecznych i innych czynników atmosferycznych, grzyby oraz pleśń gwarantuje, że materiał będzie służył skutecznie przez wiele sezonów. Choć agrowłóknina nie jest materiałem drogim, a jej wymiana w celu dalszej ochrony roślin nie jest może kłopotliwa i czasochłonna, warto zadbać o materiał wytrzymały i dobrej jakości na początku przygody z pielęgnacją roślin.
Agrowłoknina pod iglaki to bardzo dobre rozwiązanie – właściwie dobrana i rozłożona mata zdejmuje z posiadacza drzewek i krzaków większość obowiązków pielęgnacyjnych. Pozostaje mu w zasadzie tylko przycinanie.